Spośród dwudziestu największych TFI fundusze nie koncentrujące się na jednym surowców prowadzą jeszcze Pekao TFI, TFI Allianz Polska i Rockbridge TFI. Aktywa netto funduszy wielosurowcowych któregokolwiek z nich nie osiągnęły jednak nawet 30 mln zł. Pod względem praktycznych aspektów funkcjonowania nie różnią się też istotnie od trzech większych funduszy. Podobnie jak fundusz https://www.tradebot.online/5-rzeczy-ktore-chcialbym-wiedziec-zanim-zaczalem-handlowac/ Skarbca TFI produkty Pekao TFI i Rockbridge TFI najchętniej lokują pieniądze klientów w kilka funduszy zagranicznych (Rockbridge Rynków Surowcowych ma przy tym około 30 proc. udział akcji). Allianz Global Metals & Mining jest zaś skrzyżowaniem produktów PKO TFI oraz NN Investment Partners TFI, czyli master-feederem, którego fundusz docelowy z grupy Allianz kupuje akcje.
- Dzięki nim fundusz stara się uzyskać ekspozycję na rynek surowców trudną do wykreowania ETF-ami, czy też wykorzystać dźwignię finansową lub operacyjną.
- Zaczyna się on od oceny perspektyw makroekonomicznych dla poszczególnych surowców.
- Wynika to zarówno z niewielkiej wagi w benchmarku (2,3 proc.), ale nie tylko.
- W rocznej perspektywie wygląda to jeszcze lepiej, ale należy pamiętać, że w marcu 2020 r.
Tyle że nawet zagraniczny NN (L) Commodity Enhanced nie zawiera transakcji… na rynku kontraktów terminowych. Jest bowiem funduszem typu UCITS, a podmiotom działającym w takiej formule unijne prawo zabrania bezpośrednich inwestycji w kontrakty surowcowe. Może za to zawierać transakcje typu SWAP na indeksy.
Aktualne stopy zwrotu
Spośród dwudziestu największych TFI oferuje je sześć. Dokładnie tyle samo TFI z tej dwudziestki ma w ofercie fundusze uzależnione od cen złota. O ile jednak klienci tych ostatnich nie mają od miesięcy powodów do zadowolenia, o tyle fundusze, które chcą zarabiać na metalach przemysłowych, surowcach energetycznych, a nawet zbożu, tylko od początku 2021 r. Licząc za ostatnie pół roku, standardem dla tej grupy jest stopa zwrotu powyżej 20 proc. W rocznej perspektywie wygląda to jeszcze lepiej, ale należy pamiętać, że w marcu 2020 r. Nastąpiło załamanie notowań wszelkich aktywów, a pierwsze tygodnie po krachu cechowały się największymi wzrostami.
Właśnie dlatego stworzył sobie własny „indeks”, w oparciu o który zawiera transakcje SWAP z jedną z dużych europejskich instytucji finansowych. W zamian za stałą opłatę fundusz „dostaje” w ten sposób stopę zwrotu z „indeksu”, który stworzył w oparciu o własny algorytm. Korzystanie z instrumentów pochodnych powoduje przy tym, że tak naprawdę największą pozycją w portfelu funduszu są… Amerykańskie bony skarbowe, w których przechowywane są pieniądze niezaangażowane na rynku surowców. Widać więc, że po ubiegłorocznej dobrej passie funduszy złota zainteresowani inwestowaniem na rynku surowców z pomocą TFI zaczynają wpłacać pieniądze do produktów, które można sklasyfikować jako wielosurowcowe.
Goldman Sachs Indeks Surowców (Goldman Sachs SFIO)
Ta pierwsza jest nierozerwalnie związana z kontraktami terminowymi. Druga to domena spółek wydobywczych – ich zyski rosną i maleją bardziej od zmian surowców, które wydobywają. – Należy pamiętać też o tym, że segment surowców rolnych jest słabo reprezentowany na giełdach, a jego zasadnicza część operuje poza rynkiem kapitałowym – komentuje Radosław Pela. – Gdy chcę, by na rosnącym rynku fundusz zarobił więcej od rynku, to próbuję to robić akcjami i kontraktami terminowymi, bo samymi ETF-ami surowcowymi tego nie wykreuję – zaznacza Kamil Sobolewski. Zwraca przy tym uwagę, że hossa określonego surowca najwyższe wzrosty notowań przynosi często spółkom najsłabszym – najgorzej zarządzanym lub o aktywach o najwyższych kosztach produkcji. Wraz ze wzrostem cen ich przepływy finansowe i bilans poprawiają się nieproporcjonalnie bardziej od firm, które dobrze sobie radziły także przy niższych cenach.
Każdy z tych pęczków jest inny, ale celem jest osiągnięcie określonych proporcji kwiatów w wielkim bukiecie, na który te pęczki się złożą. Czyli jeżeli jakiś ETF jest przeważony w stronę złota, a ja nie chcę mieć dużo złota w portfelu funduszu, to teoretycznie nie powinienem brać tego ETF-u do portfela. Może się jednak okazać, że jest on najlepszym sposobem, by uzyskać ekspozycję na platynę albo nikiel, które akurat chciałbym mieć w portfelu – tłumaczy Kamil Sobolewski, zarządzający Skarbcem Rynków Surowcowych. Ekspozycję na te wszystkie rynki NN (L) Indeks Surowców – przez fundusz zagraniczny – uzyskuje z wykorzystaniem kontraktów terminowych.
Warto też uświadamiać sobie, że mimo pozornego podobieństwa ekspozycja na rynek surowcowy jest przez fundusze uzyskiwana w dość zróżnicowany sposób.
Struktura aktywów
Aktywów funduszu, a grupy kapitałowej – 20 proc. Nie ma statutowego limitu zaangażowania w jeden surowiec czy segment surowców (np. surowce energetyczne, metale szlachetne, metale przemysłowe). Pewną wskazówką w tym zakresie może być indeks MSCI World Commodity Producers, który jest benchmarkiem PKO Surowców Globalnego. Radosław Pela przyznaje jednak, że aby pobić benchmark w różnych okresach fundusz przeważa i niedoważa wyróżnione w nim segmenty. Największym jest zaś integrated oil & gas, który aktualnie waży w benchmarku nieco ponad 39 proc. Wraz ze spółkami z klasyfikowanego odrębnie segmentu oil & gas exploration & production udział tej branży to 50 proc.
Wraz z różnymi segmentami metali przemysłowych i szlachetnych daje to ponad 88 proc. Sama kondycja i jakość firm nie jest oczywiście pomijalna w procesie inwestycyjnym, ale analiza samej spółki ma mniejsze znaczenie Jako Wskaźnik Spread Pracy niż przeciętnie. Największym funduszem ogólnosurowcowym polskich TFI jest PKO Surowców Globalny. W zasadzie jest to fundusz akcyjny, gdyż inwestuje w akcje spółek, których wyniki uzależnione są od rynku surowców.
Metryka funduszu
Decyzja dotycząca kupna lub sprzedaży akcji konkretnej firmy to jednak samo zwieńczenie procesu analitycznego. Zaczyna się on od oceny perspektyw makroekonomicznych dla poszczególnych surowców. Od rynku rolnego nie stroni za to NN (L) Indeks Surowców. To zarazem produkt daleko posuniętej inżynierii finansowej.